new-years-eve-1822984_640

O Tannenbaum, o Tannenbaum. Choinka

Ostatnio wspominałem o świątecznych prezentach. Mam nadzieję że już wybraliście je dla swoich bliskich. Teraz nadszedł czas na znalezienie choinki (Weihnachtsbaum/Tannenbaum), a może już je też macie? Ja jeszcze nie, uznajmy że jestem tradycjonalistą i z choinki cieszę się najwcześniej w wigilię. Jeszcze 20-30 lat temu tak właśnie było. Choinka w Niemczech pojawiała się w domach przed samą wigilią. Jak jest dzisiaj?

O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie grün sind deine Blätter!
Du grünst nicht nur zur Sommerzeit,
Nicht auch im Winter, wenn es schneit.
O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie grün sind deine Blätter!

Skąd ten zwyczaj?

Skąd pochodzi zwyczaj choinki w domach na Boże Narodzenie?

Być może rozpoznaliście słowa popularnej niemieckiej piosenki świątecznej. To prawdziwy hymn do choinki. Zachwyt nad kolorem jej liści. Niemcy nie tylko śpiewają chętnie o drzewkach, ale też bardzo lubią je w swoich domach. Może niewiele osób wie, ale to właśnie z Niemiec pochodzi tradycja przystrajania choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło na przełomie XV i XVI w. w obecnej Nadrenii. Świerk (Fichte) symbolizował drzewko życia, które staje się dostępne dla ludzi w momencie narodzenia Jezusa. Dekorowano je wówczas jabłkami i papierowymi dekoracjami. W całej Europie tradycja ta upowszechniła się w XIX wieku.

Dzisiaj drzewka pojawiają się w domach znacznie szybciej, często już na początku adwentu. Najwięcej na około tydzień przed świętami. Oczywiście wiele osób decyduje się nadal na ich kupno dopiero przed samą wigilią. Choinki są głównym elementem świątecznych dekoracji. Popularne są sztuczne drzewka, ale Niemcy wybierają bardzo chętnie te prawdziwe. Można je kupić już od początku grudnia na jarmarkach bożonarodzeniowych, w sklepach ogrodniczych, a także na parkingach marketów i przy centrach handlowych.

Jak przystrajane są choinki?

choinka w Niemczech

Podobnie jak w innych krajach Europy. Na szczycie drzewka zazwyczaj gwiazda (Stern). Na gałązkach oczywiście bombki (Kugeln), drewniane figurki, zabawki, pierniki i cukierki. Choinkę można przystroić też łańcuchami (Kette) albo anielskimi włosami (Engelshaar). Dekoracje kończą oczywiście lampki (Lampen).

Obok choinek w mieszkaniach pojawia się również wiele innych ozdób. Girlandy, wieńce adwentowe, świeczniki, szopki. Jedną z moich ulubionych dekoracji, które często widzę w domach znajomych są piramidy bożonarodzeniowe (Weihnachtspyramide). Ich dekoracje przedstawiające np. scenę narodzin w Betlejem. poruszają się przy obrocie górnego śmigła. Wiele z nich jest wykonywanych ręcznie, zachwycają swoim kunsztem i dbałością o detale.

A jakie są wasze ulubione ozdoby świąteczne?

About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *