elf-1878723_640

Gwiazdkowe prezenty. Weihnachtsgeschenke

Kolejny dzień grudnia. Co raz bliżej do świąt. Jak idą przygotowania? Czas powoli robić porządki, planować rodzinne spotkania w święta, robić zakupy no i oczywiście pomyśleć o gwiazdkowych prezentach (Weihnachtsgeschenk). Niektórzy są być może w trakcie ich pakowania, pozostali pewnie ich nadal szukają. Dla tych co jeszcze nie mają pomysłu, mam dzisiaj kilka popularnych w Niemczech propozycji (Vorschlag).

Co można znaleźć pod niemiecką choinką?

Niemieckie gwiazdkowe prezenty

Krawaty (Krawatte), szaliki (Schal) oraz inne części garderoby, do tego perfumy (Parfüm) i inne kosmetyki (Kosmetikum). Można powiedzieć świąteczny standard. Kto z nas nie pamięta tych wszystkich sweterków, skarpetek, żeli pod prysznic lub zestawów do golenia. To również popularne podarki. Podobnie jak słodycze i biżuteria. W Niemczech od bliskich możemy też dostać po prostu gotówkę, chociaż ostatnio co raz częściej zastępują ją Geschenkgutscheine. To oczywiście bony zakupowe i vouchery np. na zakupy w sklepach konkretnych marek, na usługi gastronomiczne, na wycieczki. Za dobry prezent uważane są też bilety na różnego rodzaju wystawy, koncerty, wydarzenia kulturalne. Sam w tym roku na prezent dla znajomej wybrałem zaproszenie na sztukę teatralną.

Gdzie szukać prezentów?

Niemieckie gwiazdkowe prezenty -

Niemcy co raz częściej szukają świątecznych prezentów online. Jest wiele sklepów internetowych oferujących wiele tradycyjnych i mniej tradycyjnych produktów, które znajdą się pod choinką. W internecie można też poszukać samej inspiracji i pomysłu do wybrania podarku. Przed świętami zapytania w wyszukiwarkach internetowych „Jaki prezent dla chłopaka”, czy „jaki prezent dla rodziców” są bardzo popularne. Serwisy wypełnione są różnego rodzaju pomysłami i radami. Od lat prowadzi się też rankingi. Według tych ostatnich, najczęściej wybieranym prezentem ostatnich lat były książki (Buch). Pod choinkę trafia również sprzęt elektroniczny: aparaty fotograficzne, laptopy, oraz drobniejsze jak pendrive (USB-Stick) albo słuchawki, e-booki lub odtwarzacze audio. Dużą popularnością cieszą się też artykuły kolekcjonerskie dla hobbystów, modele statków, gry. Dla amatorów sportu oczywiście artykuły do treningów i sprzęt sportowy. Dzieci otrzymują podobnie jak w Polsce, głównie zabawki. Sklepy internetowe i półki w centrach handlowych (Einkaufszentrum) mają bardzo bogaty asortyment dla najmłodszych. Od pluszaków, lalek, kolejek, czy samochodów, po gry edukacyjne, urządzenia multimedialne, a nawet roboty.

Ranking prezentów zamykają znane powszechnie drobiazgi (Kleinigkeit). Często kupowane są na jarmarkach świątecznych: świeczki, stroiki, wyroby rękodzielnicze, szkatułki, obrusy oraz miody konfitury i nalewki.

Jakie prezenty sprawiacie w tym roku bliskim, a o jakich marzycie? Oczywiście nic nie mam przeciwko nowemu krawatowi czy szalowi, ale to może być trochę nudne, cały czas dawać i przyjmować podobne podarunki. Prezent może być wyjątkowy jeśli przy jego wyborze pomyślicie naprawdę o obdarowywanej osobie. Trafiony wybór świadczy o tym jak dobrze znamy swoich bliskich. Pamiętajmy o świątecznym nastroju i uczuciach. Najlepszym prezentem może okazać się przecież również jakieś wspomnienie, zdjęcie w ramce, czasami nawet sama obecność przy świątecznym stole.

About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *