poinsettia-223442_640

Kartki i życzenia świąteczne. Weihnachtskarten und Weihnachtswünsche.

Wiecie jak napisać niemieckie życzenia świąteczne? Powysyłaliście już kartki świątecznie (Weihnachtskarten)? Jeśli nie to już ostatni dzwonek, żeby to zrobić. Kartki wysłane do środy, mają jeszcze szanse dotrzeć do adresatów przed świętami. Chociaż jak co roku poczta (Post) w okresie przedświątecznym ma dużo zamówień i doręczenie przesyłek trwa dłużej. Dotyczy to prezentów zamówionych przez internet. Czekacie już tydzień na coś co miało być w 2 dni? Grudniowa norma. Zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Tradycja

niemieckie życzenia świąteczne

Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych w Europie ma długą tradycję. Ludzie od wielu dekad wymieniają się życzeniami poprzez kolorowe kartki ze świątecznymi i zimowym obrazkami. Pierwszą świąteczną kartkę na początku XIXw. wysłał najprawdopodobniej 16-letni londyński malarz William Maw Egley. Napisał bożonarodzeniowe pozdrowienia na małym kartoniku z kolorowym rysunkiem na jednej stronie, następnie wysłał do przyjaciela. Oficjalnie za wynalazcę świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrock. Pierwszą kartkę stworzył około roku 1841. Od tego czasu zwyczaj wymiany pocztówek bardzo się upowszechnił. Najpierw w Europie, a niedługo później w Ameryce. Dziś jest to oczywiście znane już na całym świecie.

Niemieckie życzenia świąteczne

niemieckie Życzenia świąteczne

„Fröhliche Weihnachten und ein glückliches neues Jahr”

To najpowszechniejsze i najprostsze życzenia świąteczne. Czyli tak jak u nas. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Od dekad takie pozdrowienia kierowane są krewnych i przyjaciół. Obecnie tradycyjne kartki świąteczne zastępowane są częściej elektronicznymi formami komunikacji takie jak maile i smsy. Osobiście już sam nie jestem pewien kiedy wysłałem lub otrzymałem prawdziwą kartkę świąteczną. Za to wiadomości elektronicznych co roku przyjmuje i wysyłam mnóstwo ;). Jeśli macie zamiar wysłać w tym roku komuś pozdrowienia (Weihnachtsgrüße) w języku niemieckim. Być może spodoba wam się któraś z moich propozycji.

„Es ist Zeit für Liebe und Gefühl,
nur draußen bleibt es richtig kühl.
Kerzenschein und Apfelduft,
ja – es liegt Weihnachten in der Luft.
Wir wünschen manche schöne Stunde
in eurer trauten Familienrunde. „

Krótkie, ładne, pisane wierszem. To życzenia udanego czasu w gronie rodzinnym. Miłości i uczuć w świątecznej atmosferze.

„Dieser Kartengruß soll sagen:
Viel Freude an den Weihnachtstagen.
Und das neue Jahr soll bringen,
was zum Glück des Lebens zählt
und dazu vor allen Dingen:
FRIEDE AUF DER GANZEN WELT!”

Bardzo piękne i aktualne pozdrowienia. Życzenia spotkań z bliskim podczas świąt, pomyślności w nadchodzącym roku, oraz przede wszystkim (vor allen Dingen) pokoju na całym świecie.

Tyle na dzisiaj 🙂


About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *