święta w Niemczech Weihnachtsmarkt

Święta w Niemczech – Weihnachtsmarkt

Jak co roku końcem listopada lub początkiem początkiem grudnia, dni są coraz krótsze, a na zewnątrz jest każdego dnia zimniej. Centra niemieckich miast są natomiast jasne nawet po zmroku, a powietrze jest tam cieplejsze. Dlaczego?

Święta w Niemczech - Weihnachtsmarkt

Rynki, historyczne place i przyległe do nich ulice wypełniają się na parę tygodni świątecznym oświetleniem, dekoracjami, choinkami oraz drewnianymi domkami, w których można kupić dosłownie wszystko. Takie miejsce to oczywiście Weihnachtsmarkt – Jarmark Bożonarodzeniowy. Zwyczaj, którego historia sięga czasów średniowiecza, przyjął się w Niemczech szczególnie. Sama nazwa jarmark pochodzi od niemieckich słów „Jahr” i „Markt”, czyli rok i targ, oznacza po prostu doroczny targ.

Co można robić w Weihnachtsmarkt?

Święta w Niemczech - Weihnachtsmarkt

 

Co można robić w Weihnachtsmarkt?

Kiedyś były okazją do zrobienia zapasów na zimę, oraz zakupienia produktów na świąteczny stół. Przez lata zmienił się ich charakter. Dziś są atrakcjami samymi w sobie. Poszczególne miasta walczą o uwagę turystów nowymi atrakcjami i efektownymi dekoracjami. Na placach odbywają się koncerty i pokazy rtystyczne, świąteczne spektakle dla najmłodszych. Na targach można kupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze, drewniane zabawki, obrusy, dekoracje choinkowe, pachnące mydła czy świeczki.

Drugim elementem, sprawiającym, że Jarmarki są popularnymi miejscami spotkań nie tylko turystów, ale też mieszkańców danego miasta, to gastronomia. Tradycyjna niemiecka kuchnia, słodycze oraz oczywiście napoje. To właśnie one sprawiają, że nawet przy ujemnych temperaturach powietrza może być nam naprawdę gorąco. Rozgrzewają nas: gorąca czekolada, gorące jabłkowe poncze z alkoholem lub bez, oraz Glühwein, czyli wino grzane z lekko cytrusową nutą oraz przyprawami takimi jak goździki czy cynamon.

Kiedy i gdzie zobaczyć Weihnachtsmarkt?

Święta w Niemczech - Weihnachtsmarkt

Jarmarki zaczynają się przeważnie z początkiem grudnia będącym również początkiem adwentu. Trwają zwykle do 22 grudnia, w niektórych miejscowościach są otwarte jeszcze kilka dni po świętach. Do najpopularniejszych targów świątecznych w Niemczech należą aktualnie: Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie, jest jednym z najstarszych targów. Na otwarcie przygotowuje się tam ogromną struclę, którą kroi się i dzieli wśród uczestników. W samej stolicy kraju, w Berlinie, jak i w innych dużych miastach, odbywa się jednocześnie kilkadziesiąt jarmarków. Warty uwagi jest szczególnie ten na Alexanderplatz, który ze względu na dużą ilość karuzel i atrakcji dla młodszych oraz ogromnym diabelskim młynem, przypomina bardziej rodzinne wesołe miasteczko. Inne najczęściej odwiedzane przez turystów, oraz godne polecenia to jarmarki w Monachium, Kolonii, Frankfurcie, Norymberdze, Dortmundzie oraz w Stuttgardzie.

Zachęcam do odwiedzenia jednego lub więcej niemieckich Weihnachtsmarkt. Mogą być świetną okazją do spędzenia weekendu za Odrą. Dobrym pomysłem jest też wizyta na którymś z jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. One kilku lat cieszą się powodzeniem. Z każdym rokiem targi we Wrocławiu czy Gdańsku są co raz większe i piękniejsze. Może wyprzedzą, a może już wyprzedzają swoje pierwowzory z Niemiec. Jak myślicie?

Święta w Niemczech - Weihnachtsmarkt

About the author

Marcin

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *