hedgehog-1843522_640

Seid Ihr alle brav gewesen? Czy byliście grzeczni?

6 grudnia, wspomnienie świętego Mikołaja, oraz oczywiście Mikołajki. W Niemczech Nikolaustag.

Kim był Mikołaj który został ogłoszony świętym?

Święty Mikołaj w Niemczech

Żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z zamożnej rodziny. W wieku 19 lat postanowił zostać księdzem. Później został biskupem Miry, leżącej na terenie obecnej Turcji. Za życia znany był ze swojej hojności i ofiarności. Drobnymi prezentami, często też złotem, obdarowywał ubogie rodziny i dzieci. Dziś nazwalibyśmy go filantropem. Obecnie jest świętym katolickim oraz prawosławnym. Jest patronem m.in. wielu różnych grup zawodowych np. żeglarzy, piekarzy, aptekarzy, sprzedawców, młynarzy, rybaków, a nawet i prostytutek. W Niemczech pamięta się o nim również jako o patronie uczniów i dzieci.

Heilige Nikolaus, czyli Święty Mikołaj po niemiecku.

Święty Mikołaj w Niemczech

Znalazłem pewną legendę. Zły drwal porwał kiedyś trójkę uczniów, a następnie ich zabił. Po niedługim czasie odnalazł je właśnie Mikołaj. Przywrócił wszystkie dzieci do życia, a później obdarował je prezentami. Tak właśnie tak w Niemczech przedstawia się dzieciom postać świętego. Szóstego grudnia, wieczorem, przed pójściem spać, dzieci wystawiają przed drzwiami swoich mieszkań po jednym bucie. To miejsce na prezenty. Trafiają tam przeważnie słodycze oraz owoce. Ale to im wystarczy, bo rano pod poduszką lub w wielkiej skarpecie znalazły już coś większego. Święty Mikołaj pojawia się nie tylko pod osłoną nocy, gdy dzieci już śpią. Można go spotkać również w trakcie dnia. Właśnie 6 grudnia. Pojawiają się w szkołach, kinderbalach, na jarmarkach bożonarodzeniowych, często też w kościołach lub wspólnotach religijnych. Rozdaje wtedy prezenty, pozuje wspólnie do zdjęć.

 

Wygląd tradycyjnego Mikołaja w Niemczech odbiega od wizerunku Pana z reklamy Coli.

Święty Mikołaj w Niemczech

Jest znacznie szczuplejszy, ale również ma długą brodę. Z ubioru często wygląda jak biskup, albo nosi różnokolorowe peleryny (nie tylko czerwoną 😉 ). W niektórych regionach może przypominać krasnala. Ma przy sobie laskę na niegrzeczne dzieci, a na plecach wór z prezentami, dla tych grzecznych. Podróżuje zwykle sam, ale często można spotkać przy nim pomocnika. Mikołajowi towarzyszy wtedy Knecht Ruprecht. Z tradycji to straszydło, którego bały się dzieci. Ubrany zwykle w czarny lub brązowy habit. W ręku trzyma rózgę, ale to on właśnie pomaga mikołajowi nieść prezenty.

Mikołaj jest też związany z Niemcami z jeszcze innego powodu. To właśnie w tym kraju w miejscowości Himmelpfort, co oznacza bramę niebios. Święty ma tutaj właśnie swoje biuro i odpowiada na listy od dzieci, aktualnie aż w 18 językach. W języku polskim odpisuje również. Jak byście chcieli pokorespondować z Mikołajem, albo jeszcze nie zdążyliście wysłać listu z prośbą o prezenty to macie jeszcze szanse. Oto adres Mikołaja:

Weihnachtsmann,16798 Himmelpfort, Germany

E- mail: weihnachtsmann@weihnachtsstadt.de

About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *