Zimowe atrakcje w Niemczech

Zimowe atrakcje w Niemczech. Winter-Freizeit-Vorschläge

Już 11. grudnia (Dezember), jesteśmy w połowie adwentu, już tylko 2 tygodnie dzielą nas do świąt. Jaka u was pogoda? W Essen jeszcze ciepło, słonecznie, 12 stopni na plusie. Ale to jeszcze nie wiosna. Na razie jeszcze późna jesień, a po drodze jeszcze mamy Zimę (Winter).

Z czym wam się kojarzy zima?

Z sentymentem wspominam zimy sprzed lat. Było zimniej niż obecnie, ale ta pora roku zawsze mi się podobała. Krótkie dnie, za to dużo śniegu. Tak, uwielbiam śnieg. Duża zaspa białego puchu zawsze motywowała mnie do wskoczenia w nią i zrobienia śladu orła (Adler) albo anioła (Engel).
Pamiętam też lepienie bałwanów, bitwy na śnieżki, a nawet budowanie igloo w ogródku u dziadków. Ponadto zimowe wyjazdy świąteczne i feryjne. Spacery, narty, łyżwy, sanki, kuligi. Podobne wspomnienia mają moi niemieccy koledzy. Zimy w Niemczech i w Polsce wyglądają podobnie.

Zimowe atrakcje w Niemczech

Właśnie o zimowych atrakcjach rozmawiałem wczoraj ze znajomymi. Spotkaliśmy się na jednym z jarmarków świątecznych, grzane wino zachęca zawsze do wspomnień, ale mówiliśmy też o planach na najbliższy czas. Dostałem też parę propozycji wspólnego spędzania ferii. W śród nich oczywiście wyjazd na narty (Skier). W południowej części kraju można znaleźć wiele interesujących kurortów zimowych. Szczególnie atrakcyjne są te w Allgäu oraz Berchtesgaden. Od lat niekwestionowanym liderem wyjazdów narciarskich są Alpy Bawarskie. To właśnie na ich terenie leży najwyższy szczyt, a zarazem jedyny w Niemczech lodowiec Zugspitze. Tu śnieg i dobra zabawa zimą są zawsze gwarantowane. Co roku możemy tu także podziwiać zawody Alpejskiego Pucharu świata, oraz zawody Turnieju Czterech Skoczni w skokach narciarskich (Skispringen). Zachęcająca do spędzenia tam czasu jest również sama Bawaria. Wyjazd może być wspaniałą okazją do poznania regionalnej kuchni, oraz zwiedzenia okolicznych zabytków.

Zimowe atrakcje w Niemczech

Inną możliwością spędzenia wolnego czasu są otwierane na okres zimowy w wielu różnych miastach lodowiska (Eisbahn). Są najczęściej budowane sezonowo w centrach miast na początku stycznia w miejscach, w których wcześniej stały Weihnachtsmarkty.
Niektóre lodowiska otwarte są już w grudniu. Jednym z najciekawszych tego typu obiektów jest długa na 1500m ślizgawka w znanej z listy UNESCO zabytkowej kopalni Zollverein w Essen. Zabawa między ogromnymi postindustrialnymi budowlami ma niesamowity urok. Wieczorami przy świetnie zaprojektowanym oświetleniu możemy się cieszyć futurystyczno-fantasyczno krajobrazem. Miejsce już od początku grudnia odwiedza dziennie ponad tysiąc amatorów jazdy na łyżwach (Schlittschuh laufen). Dla turystów jest do tez możliwość zwiedzenia innych zabytków oraz miast w Zagłębiu Ruhry. A o samym zabytku Zollverein w Essen przeczytasz po niemiecku tutaj.

Co planujecie robić w tegoroczną zimę?

Chociaż na łyżwach już dawno nie jeździłem na pewno wybiorę się w tym roku na lodowisko w Zeche Zollverein, a później zobaczymy. Jeśli w tym roku po raz kolejny zabraknie w mieście śniegu to chętnie zaplanuję sobie Urlop na południu, w górach, gdzie zawsze jest jego pod dostatkiem.

About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *