zwyczaje adwentowe w Niemczech

Przygotowanie do świąt. Die Adventszeit

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Kolejny dzień grudnia. Być może macie u siebie kalendarze adwentowe (Adventskalender) i wyciągacie z nich już ósmą czekoladkę? Z początkiem grudnia większość z nas zaczęła przygotowywać się do świąt. Powoli szukamy prezentów dla bliskich, kupujemy produkty, które znajdą się na wigilijnym stole. To też czas planowania rodzinnych spotkań lub urlopów oraz stawiania dekoracji świątecznych w mieszkaniach. Ten okres poprzedzający Boże narodzenie, nazywamy oczywiście adwentem. Die Adventszeit.

Adwent 2016 w Niemczech

zwyczaje adwentowe w Niemczech

Tegoroczny adwent rozpoczął się już 27 listopada w niedzielę. Znaną również jako Pierwsza Niedziela Adwentu (erste Adventssonntag). Jest bardzo radosnym okresem, z którym związanych jest wiele różnych tradycji i obrzędów. W bardziej katolickich regionach jak np. Bawaria bywa bardzo kolorowy. Wiele z zwyczajów znamy aktualnie w już w Polsce. Już sam jako dziecko pamiętam coroczne kalendarze adwentowe. Dostawałem je z reguły od rodziców lub dziadków. W Niemczech były znane jeszcze wcześniej i zyskały ogromną popularność. Do dzisiaj są chętnie kupowanymi dla dzieci, ale delektują się nimi również dorośli. Tradycyjnie 24 okienek w opakowaniu ze świątecznym obrazkiem lub zimowym motywem. Od pierwszego dnia grudnia, codziennie, aż do świąt otwiera się kolejne okna kalendarza adwentowego. W każdym z nich można znaleźć czekoladkę lub bombonierkę. Dzisiaj są to również inne słodycze i prezenty. Przed świętami sklepowe półki uginają od różnego rodzaju wersji kalendarzy adwentowych.

Zabawa trwa do 24 grudnia. To dzień ostatniego okienka i zawartości. Później oczywiście celebracja świąt.

Dekoracje adwentowe

zwyczaje adwentowe w Niemczech

Wieniec adwentowy (Adventskranz)– w Polsce spotykaliśmy je kiedyś jedynie w kościołów. Teraz częściej za przykładem zachodnich sąsiadów pomawiają się na naszych polskich domach. Jest to wieniec z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele adwentu. Za Odrą są one bardzo popularne. W domach, szkołach, miejscach pracy stawia się świąteczne dekoracje ze świeczkami.

To tradycja która została zapoczątkowana w pierwszej połowie XIX w. w Hamburgu. Ks. Johann Hinrich Wichern prowadzący przytułek i szkołę dla sierot, chciał sprawić, żeby ten przedświąteczny okres był spędzony radośnie w ciepłej atmosferze. Pierwszy wieniec zbudowany był na zwykłym kole. Miał aż 28 świeczek. 24 białe świeczki zapalane były po jednej każdego dnia, dodatkowo 4 czerwone zapalane w niedziele. Nie był dodatkowo udekorowany, dekoracje takie jak wstążeczki, gałązki zielone pojawiły się znacznie później. Dzisiaj wieniec powinien być zielony, z żywych gałązek jedliny, a świece czerwone, ponieważ symbolizują krew Chrystusa na krzyżu. Zapalanie kolejnych świec adwentowych ma przypominać o nadchodzących świętach i nawiązuje również do znaku światła i ciemności.

Przyniosłem dzisiaj z piwnicy karton z dekoracjami świątecznymi. Kalendarza w tym roku nie mam, ale mam już wieniec na stole. Pisze bloga, spotykam się z przyjaciółmi na jarmarkach bożonarodzeniowych oraz szukam prezentów dla bliskich. 🙂 A wy jak przygotowujecie się w tym roku do świąt?

advent-1380137_640

About the author

Marcin

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *